orjinBLOGA.jpg
orjinBLOGB.jpg
previous arrow
next arrow

 

beylikdüzü spor salonu

RAMAZANDA EGZEERSİZ

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeni ile açlık süresinin uzaması, yüksek hava sıcaklığı ve nem vücudumuzun oruçtan etkilenme oranını arttırması kaçınılmazdır.

 

Ramazanda Egzersiz

Buna rağmen ramazan süresince daha önce yapılan egzersizlere/fiziksel aktivitelere devam etmekte ek sağlık sorunu yoksa sakınca yoktur.
Ramazan sürecince hangi spor dalıyla uğraşılırsa uğraşılsın ciddi mineral ve su kayıpları yaşanacaktır. Aslında oruç tutulmayan dönemle karşılaştırılınca oruç tutulan dönemde egzersizde oluşan bu kayıpların miktarı açısından ciddi bir farklılık yoktur.

Tek ve önemli farklılık oruç tutulan dönemde bu kayıpların hemen yerine konma şansının olmamasıdır. Bu da vücudun zayıf düşmesine neden olabilir. Dolayısı ile oruç tutanların spor için günün serin saatlerini tercih etmeleri gerekir.

Beylikdüzü spor salonu, Orjin Life Club Perlavista

Birçoğumuzun artık bildiği gibi bu ay birbirinden çok uzak saatlerde yenen iki öğün mevcut. Tavsiyemiz iftar biraz geç saate denk geldiği için öncesinde antrenman yapmayı planlayabilirsiniz. Bunun için ilk bir kaç gün metobolizmanızın açlığa adapte olmasını bekleyin ve kendizi iftar öncesinde antrenman yapabilecek kadar enerjik hissettiğiniz günden itibaren egzersiz yapmaya başlayın.

Aksi takdirde kan şekeriniz iyice düşecek ve göz kararması, bayılma veya ciddi sayılabilecek sağlık sorunlarınız varsa daha da ciddi sonuçlar doğurabilir. Niyetli olduğunuzda yaptığınız antrenman süresini kısaltma, kullandığınız ağırlıkları azaltma, set sayılarını azaltma veya dinlenme aralıklarını artırma yollarını seçebilirsiniz. Yapacağınız egzersizlerde vücuttaki sıvı kaybına dikkat edilmelidir.

Şiddeti yüksek aerobik, interval egzersizlerden bir süre uzak durup düşük şiddetli aerobik egzersizleri tercih edebilirsiniz.

Ramazan ayı kendinizi zorlamadan ve hafif beslenerek bir kaç kilo vermek, fit olmak için iyi bir zaman olabilir.

Amaç bu dönemde ilerlemek değil var olanı korumak olsun.

 

Beylikdüzü spor salonu, büyükçekmece spor salonu, beykent spor salonu, Beylikdüzü fitness

Search